My a média
U HOLEČKŮ NA STATKU V POHOROVICÍCH
Život jedné jihočeské selské rodiny, jak ho zachytily unikátní dochované fotografie
Výstava je historicko-dokumentační. Autorem či iniciátorem většiny dochovaných snímků je jihočeský sedlák Jan Holeček (1875 – 1953), jehož tatínek Matěj byl bratrancem slavného spisovatele Josefa Holečka (1853 - 1929). Téměř dvě stovky dochovaných skleněných negativů se v roce 2018 dostaly do píseckého muzea zásluhou známého českého moderátora, pedagoga a hudebníka Vratislava Měchury. Ten údajně našel soubor negativů ve včelíně pohorovického statku, který měl v té době v pronájmu, a se souhlasem rodiny majitelů statku přinesl fotky do Prácheňského muzea v Písku. Zde byly negativy postupně všechny naskenovány a s pomocí potomků Jana Holečka identifikovány hlavní postavy tohoto sto let starého rodinného příběhu. Jan Holeček na začátku 20. století pomocí fotoaparátu zdokumentoval svůj život a své rodiny. Nejprve zachytil své pracovní působení ve středních Čechách a ve Střílkách na Moravě. Následně ubíhající léta po boku své ženy a čtyř dětí v Pohorovicích, vesničce ležící mezi Protivínem a Skočicemi. Snímky představují každodenní radosti a strasti, které život u Holečků na přelomu 19. a 20. století přinášel.
Vybrané fotografie jsou vystaveny v jejich ryzí, surové podobě oněch ztracených a opět nalezených skleněných negativů. Na těch se během sta let samozřejmě podepsal zub času, chemické procesy, ale i třeba pouhá neopatrnost. V některých případech, kdy byl obraz pro lidské oko již příliš vybledlý, byl za pomoci moderní technologie alespoň částečně obnoven, aby byl opět viditelný…
Výstava ve vodňanské městské galerii potrvá do 23. března 2025. Srdečně zveme!
Mgr. Jan Kouba, Prácheňské muzeum v Písku
Zpravodaj města Vodňany 02/2025
Týdeník Strakonicko - Ve Vodňanech se ve prospěch hospice dražily obrazy...
Vystavené faksimile pod patronací Oranžového roku
Městské muzeum a galerie Vodňany ve spolupráci s panem Jiřím Reinišem, kurátorem Studia JR s.r.o. Písek, připravilo zajímavou výstavu, která odkazuje ke v vzniku našeho státu i našeho města. Otevřena byla v neděli 15. září 2024 v městské galerii pod názvem Česká státnost v díle Františka Doubka (1940 - 2011), píseckého výtvarníka. Vystaveny jsou z jeho tvorby nejen grafické listy s vyobrazením významných českých měst včetně historických památek UNESCO, ale také mince, plakety a historické insignie Vysoké školy technické a ekonomické České Budějovice. Skupina portrétů českých králů je doplněn souborem tří faksimilií nejvýznamnějších středověkých listin z Archivu města Vodňany. Jejich originály jsou nyní uloženy ve Státním okresním archivu ve Strakonicích, kterému přináleží poděkování za zhotovení kopií. Návštěvník výstavy se tak může seznámit s jejich podobou včetně dochovaných pečetí i obsahem. V 1336 Jan Lucemburský, český král a lucemburský hrabě, potvrdil obyvatelům městečka Vodňany práva, kterých od starodávna užívali, a udělil jim nové výsady. Jeho syn Karel IV, král římský a český, v roce 1352, zde povolil vystavět kupecký dům a k užitku obce z něho vybírat poplatky. O dvacet let později Karel IV., římský císař a český král, upravil obyvatelům města Vodňan majetková a dědická práva. Výstavu si lze nenechat ujít až do 29. prosince 2024. Skupině ČEZ přináleží poděkování za podporu v rámci projektu Oranžový rok.
Text J. Velková/Foto J. Samek, Zpravodaj města Vodňany 2024/10
Strakonický deník EXTRA
VIVAT EXLIBRIS
Československý spolek sběratelů a přátel exlibris byl založen dne 16. 11. 1918. Již v roce 1920 vydal první číslo spolkového listu Knižní značka. Současný spolek sdružuje sběratele drobné grafiky i bibliofilií, jejich tvůrce i paměťové instituce, ve kterých grafickou tvorbu vystavuje. S jeho bohatou a zajímavou činností se můžeme bez přerušení setkávat tak po více než sta let až doposud. V letošním roce si pro místo konání Jarního spolkového dne vybral město Vodňany. V sobotu 11. května 2024 v dopoledních hodinách se zaplnila velká zasedací síň Městského úřadu účastníky celostátního setkání sběratelů a výtvarníků. Probíhala živá diskuse, žádaná výměna výtvarných dílek i jejich prodej. Odpoledne byly v městské galerii slavnostně otevřeny tři výstavní kolekce. Aktuální českou tvorbu představuje soubor XVII. Trienále českého exlibris 2023. Zajímavá je mezinárodní prezentace a spolupráce a s italskými grafiky „23 + 23“. Jistě nebylo lehké vybrat 23 nejlepších grafiků z Itálie a 23 nejlepších grafiků z Čech, ale podařilo se. Třetí narozeninová výstava je dílem Miroslava Petříka z Týna nad Vltavou, který je současným předsedou Spolku sběratelů a přátel exlibris. Grafik dlouhodobě spolupracuje s MaG Vodňany a řada návštěvníků si z galerie již odnesla půvabný obrázek vodňanského kostela. Vernisáž byla obohacena vystoupením saxofonistek, žákyň Jiřího Šimoníka, ZUŠ Vodňany, a také oborovými přednáškami s promítáním. Pan Alois Sassmann pohovořil o díle Jaroslava Lukavského (1924 – 1984) a pan Karel Žižkovský o tvorbě Zdeňka Mézla (1934 – 2016). Zároveň se podělil o téměř padesát let starou vzpomínku. V roce 1976 uváděl ve vodňanské galerii výstavu malíře Karla Oberthora (1921 – 1996). Byl pak mile překvapen, že v archivu MaG Vodňany jsou zachovány plakáty, pozvánky a také fotografie, na kterých našel nejen sebe, ale také svou maminku, dcerku a přátele (viz foto).
Soubor vystavené grafiky a exlibris charakterizuje vyřčený citát: „Na tak malém prostoru – tolik úžasného umění“. Přijít se podívat je možné do 30. června 2024. Srdečně zveme.
Jitka Velková, Zpravodaj města Vodňany 2024/6
Z tisku: Jihočeši v Americké občanské válce
Z tisku: Jak by vypadaly pravěké kopřivové šaty?
Nežít zbytečně
Od roku 1989 se pan Stanislav Schneedorf z Volar snaží o záchranu drobných sakrálních památek na Šumavě. Své úsilí popsal pro Český rozhlas následujícím slovy:
„Během svých toulek po šumavských stezkách, opuštěných a zničených osadách, podél potoků a řek a po lesních samotách jsem zjistil, že na těchto místech zanechal člověk leckde svou duchovní stopu, která z různých důvodů upadla v zapomnění, ale zaslouží si, aby nejenom nás, obyvatele Šumavy, ale i přespolní návštěvníky a turisty stále provázela.“
Původní stav křížků či Božích muk nejdříve fotografuje, poté čistí, opravuje ve vlastní režii a opět fotografuje. Sbírku fotografií a příběhy s nimi spojené vložil již do dvou vydaných knih. Činorodý muž, který se věkem blíží neuvěřitelné devadesátce, o své zálibě přednáší (ve Vodňanech v loňském roce) i vystavuje fotografie znovuvzkříšených památek z milované Šumavy. Soubor jeho fotografií si můžete nyní prohlédnout do 24. února 2024 v Sloupové síni Městského úřadu Vodňany.
J. Velková, Zpravodaj města Vodňany 02/2024