Archiv aktualit
HISTORICKY PRVNÍ FOTOGRAFICKÁ KNIHA O VODŇANECH
Čtyři fotografové – Karel Burda, Pavel Hrdina, Lukáš Ptáček a Roman Sejkot, prožili ve Vodňanech bezstarostné dětství a mládí. Naše město určitě je pro ně synonymem blízkého a přátelského místa s nezaměnitelnou vůní domova. Přesto se fotografování známých Vodňan překvapivě i pro ně stávalo objevným, inspirativním, ale i náročným. Vydali se na jeho náměstí, do ulic, parků i okolní krajiny. Jejich úmyslem nebylo zachytit každé zákoutí či čtvrť, drobnou architektonickou maličkost nebo významný stavební projekt. Společně se však snaží představit město v určité celistvosti a především vám, vnímavým čtenářům, přiblížit jeho půvab.
Knihu s texty v českém, anglickém a německém jazyce vydává Městské muzeum a galerie Vodňany za finanční podpory Města Vodňany.
Cena: 400,- Kč, (poštovné 100,- Kč)
Dobré světlo Romana Sejkota
Fotograf Roman Sejkot, dlouholetý člen vodňanského Fotokroužku a později dosud dlouholetý člen Klubu vodňanských výtvarníků, připravil pro městskou galerii průřezovou výstavu své umělecké tvorby. Studentské počátky černobílé časosběrné fotografie rozvinul až do barevných struktur počítačově sladěných technických kompozic. Návštěvníka přímo ohromuje vývojem technologie a dosud nepoznaných dimenzí nabízených technik. Vrcholem jsou bezesporu plastické 3D fotografie z divadelního prostředí. Cesta z černé komory v malé koupelně domova k současnosti, kdy můžeme v podstatě všichni fotografovat téměř každým záznamovým přístrojem, nebyla však pro Romana Sejkota přímočará. Nejdříve to byly spíše technické překážky. Na vernisáži autor laskavě vzpomenul tatínka svého kamaráda, který mu s důvěrou zapůjčoval zvětšovák. Ten „přežil“ několikeré stěhování na řídítkách kola vypůjčitele. Navíc předpisy socialistické morálky bránily v získávání odvážných modelek dokonce i pro školní fotografické úkoly. Úspěšné absolvování několika škol přineslo autorovi nejen praxi v novinách, ale také témata, v kterých vynikl. Neobvyklá sportovní reportáž o úsilí hendikepovaného sportovce získala dokonce vysoké ocenění World Press Photo. Cenu, která je i na pohled krásná, fotograf vůbec poprvé vystavuje! Možnost fotografovat herecké a baletní výkony v Národním divadle ho jistě naučila nekončící trpělivosti, které se v mládí občas nedostává. Komerční zakázky, CD a kalendáře se jistě neobešly bez diskuse a ústupků v umělcově záměru s představou objednatele. Stěžejním fotografovým tématem vždy zůstává ladnost a krása lidského a především ženského těla. Sejkotova krajinová kompozice není nikdy opuštěná. Hra těl je sladěna s hrou slov v názvech jeho fotografií. Nenajdete fotografii bez názvu. Výstava „BrainSen – Sejkotovo mozek (na pozvánce) – Snící mozek“ Vás vtáhne uličkou fotografických záclon do vysněné krajiny přemýšlivého fotografa. Vstupte! Otevřeno je do 22. listopadu 2015 v městské galerii.
J. Velková, foto Marie Kočárníková, Zpravodaj města Vodňany, říjen 2015
Fotografie ze Dnů otevřených ateliérů
V neděli 11. října 2015 proběhly v městské galerii Dny otevřených ateliérů (DOA), kdy si návštěvníci mohli vyzkoušet různé výtvarné techniky pod vedením výtvarníků z Klubu vodňanských výtvarníků. DOA byly doprovozeny komentovanými prohlídkami staávající výstavy Romana Sejkota a koncertem pěveckého kvarteta Symphon. Prohlédněte si fotografie.
Fotografie z vernisáže
V neděli 20. září 2015 proběhla v městské galerii vernisáž výstavy Roman Sejkot - BRAINSEN aneb MULTIDIMENZIONALITA FOTOGRAFIE. Prohlédněte si fotografie.
Imatrikulace nových studentů Gymnázia Vodňany
1. září 2015, jako již každý rok, proběhla slavnostní imatrikulace nových studentů Gymnázia Vodňany v prostorách městské galerie. Fotografie.
Fotografie z vernisáže
Prohlédněte si fotografie z vernisáže výstavy Štěpán Mareš & Michal Kočan, která proběhla v neděli 23. srpna 2015 v městském muzeu.
„Návraty“ do Vodňan
Ve středu 8. července 2015 zahájil svou výstavu v sloupové síni vodňanské radnice nestor české fotografie František Dostál (*1938). Především zavzpomínal na všechny prázdniny a Vánoce, které prožil u své babičky Motlové v „Beránkovně“, také na nezapomenutelný květen 1945 a řadu setkání s americkými vojáky v našem městě. Babička pocházela ze Svobodných Hor a maminka se ve Vodňanech narodila v roce 1915. Fotografovat začal až v roce 1960. O čtyři roky později se objevil jeho první snímek v časopise Květy a poté následovaly tisíce dalších. Je považován za přeborníka v množství publikovaných děl a také svou účastí na mezinárodních salónech. V roce 2008 byl oceněn Ministerstvem kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii. Vystavené černobílé fotografie zejména ze souborů Letní lidé (1968 – 1990) a Psí příběhy (1969 – 1998) oplývají nezaměnitelným jemným humorem okamžiků všedních i svátečních dnů. Fotograf umí potěšit a návštěvníci z jeho výstavy vždy odchází s úsměvem. Nenechte si ujít možnost, zlepšit si náladu. Skvělou výstavu připravilo České centrum fotografie ve spolupráci s Městem Vodňany a Městským muzeem a galerií Vodňany. Navštívit ji můžete každý den do 31. srpna 2015.
Jitka Velková, foto Jaroslav Mašinda
Fotografie z vernisáže
Ve středu 8. července 2015 proběhla ve sloupové síni vernisáž výstavy fotografií Františka Dostála. Prohlédněte si fotografie. Výstavu si můžete prohlédnout do konce prázdnin.
Vzkaz pro návštěvníky výstavy
Fotograf František Zemen ze Strakonic přivezl do Vodňan soubor fotografií přírody, rostlin a zvířat převážně z regionu Prácheňského kraje, kam patří nejen Strakonicko, ale i Vodňansko aj. Jedná se o velmi zkušeného autora a jeho záběry dojímají především neuvěřitelnou trpělivostí a odpovědným přístupem ke kompozici, ale i přírodě samotné. Fotografuje od roku 1950, a to nejen krajinu a její přirozené obyvatele. Nadšeně se věnoval reportážní fotografii folklórních tradic, zejména z Mezinárodních dudáckých festivalů. Fotografie publikoval v regionálním tisku i v knihách. Patří mezi zakladatele úspěšné Mezinárodní výstavy ŽENA ve Strakonicích, která se pravidelně konala od roku 1970 do roku 1992. Zodpovědně vždy také přistupoval k získávání odborných znalostí z vybraného uměleckého oboru. V letech 1974 až 1976 absolvoval Školu výtvarné fotografie pod vedením prof. Jána Šmoka z FAMU. Od roku 2003 pravidelně vystavuje především fotografie ze svých toulek přírodou. Společně s fotografem Ivanem Janou představili svou tvorbu na téměř dvacítce výstav v jihozápadních Čechách. Náhlý odchod dlouholetého přítele z našeho světa ho v loňském roce naštěstí neodradil od záměru potěšit i návštěvníky ve Vodňanech. Jeho fotografie jsou mimořádným svědectvím krás okolo nás. Jsou důležitým vzkazem pro nás všechny, stejně jako autorova slova: „Není dobré podceňovat fotografie přírody. Lidí přibývá a přírody ubývá. Velmi ubývá! Následující generace se možná budou moci přesvědčit jen na fotografiích, jak vypadaly hory, lesy, řeky a podivuhodné detaily přírody, dokud je lidská chamtivost a hloupost nezničily.“
Výstava fotografií Prácheňským kraje Františka Zemena v bývalé synagóze ve Vodňanech potrvá do 16. srpna 2015.
J. Velková, Zpravodaj města Vodňany 7/2015
Fotografie z vernisáže
Prohlédněte si fotografie z vernisáže výstavy Prácheňskou přírodou od Františka Zemena, která proběhla v neděli 5. července 2015.