Archiv aktualit
Jihočeský kraj podpořil vodňanské muzeum
Městské muzeum a galerie Vodňany se letos může radovat ze třech projektů, které byly podpořeny Jihočeským krajem v rámci dotačních programů pro muzea a galerie – úpravy v expozicích, propagace, muzejní a galerijní edukace.
V sále Mikoláše Alše v městské galerii, ve kterém se často konají koncerty, byl položen nový zátěžový koberec. Zároveň se podařilo vyměnit nevzhledné podstavce pod vystavené barokní sochy.
V roce 1904 byl schválen vznik vodňanského muzea. Letošní kulatá 120 se tak stala symbolem několika propagačních předmětů – hrnečků, papírových a textilních tašek, triček, placek a souboru pivních tácků, který odkazuje i na někdejší pivovar v budově radnice, mimo jiné sídle MaG Vodňany.
Zároveň bylo navrženo nové ilustrované leporelo Vodňanské sochy pro zvídavé děti. Žáci jeho prostřednictvím budou opět nevšedním způsobem poznávat historii a památky našeho města při edukačních programech. Určitě potěší zdařilé a nápadité obrázky Ludmily Plachtové.
Získaná podpora je bezesporu motivací pro další nápady v muzejní práci. Již příští rok oslavíme další výročí. Tentokrát uplyne 120 let od otevření první muzejní expozice pro veřejnost v našem městě. Bez nápadité oslavy by se tento svátek jistě neměl obejít
Vystavené faksimile pod patronací Oranžového roku
Městské muzeum a galerie Vodňany ve spolupráci s panem Jiřím Reinišem, kurátorem Studia JR s.r.o. Písek, připravilo zajímavou výstavu, která odkazuje ke v vzniku našeho státu i našeho města. Otevřena byla v neděli 15. září 2024 v městské galerii pod názvem Česká státnost v díle Františka Doubka (1940 - 2011), píseckého výtvarníka. Vystaveny jsou z jeho tvorby nejen grafické listy s vyobrazením významných českých měst včetně historických památek UNESCO, ale také mince, plakety a historické insignie Vysoké školy technické a ekonomické České Budějovice. Skupina portrétů českých králů je doplněn souborem tří faksimilií nejvýznamnějších středověkých listin z Archivu města Vodňany. Jejich originály jsou nyní uloženy ve Státním okresním archivu ve Strakonicích, kterému přináleží poděkování za zhotovení kopií. Návštěvník výstavy se tak může seznámit s jejich podobou včetně dochovaných pečetí i obsahem. V 1336 Jan Lucemburský, český král a lucemburský hrabě, potvrdil obyvatelům městečka Vodňany práva, kterých od starodávna užívali, a udělil jim nové výsady. Jeho syn Karel IV, král římský a český, v roce 1352, zde povolil vystavět kupecký dům a k užitku obce z něho vybírat poplatky. O dvacet let později Karel IV., římský císař a český král, upravil obyvatelům města Vodňan majetková a dědická práva. Výstavu si lze nenechat ujít až do 29. prosince 2024. Skupině ČEZ přináleží poděkování za podporu v rámci projektu Oranžový rok.
Text J. Velková/Foto J. Samek, Zpravodaj města Vodňany 2024/10
Dlouhodobě vystavované kresby Mikoláše Alše v depozitáři
Kresby Mikoláše Alše uvolnily prostor pro konání výstavy Česká státnost a nejsou vystaveny. Děkujeme za pochopení.
Strakonický deník EXTRA
Obrazy vody: Jihočeské přehrady a jejich otisk v krajině a společnosti
Po úspěšném uvedení exteriérové putovní výstavy o minulosti přehradních nádrží Lipno a Orlík, realizované v létě roku 2023, navazují historikové Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR její interiérovou verzí, kterou představí na dalších čtyřech místech Jihočeského kraje (Vodňany, Kaplice, Prachatice, Vimperk). Výstava představí formou dvanácti velkoformátových pláten výběr z dobových fotografií, plakátů, pohlednic a reprodukcí výtvarných děl z archivních fondů řady nejen jihočeských institucí. Návštěvníci se tak seznámí s příběhy Lipna a Orlíku nahlíženými pohledem dobové propagandy, techniky, památkové péče, literatury nebo výtvarného umění.
Výstavba přehrad je jedním z nejvýraznějších zásahů, jimiž člověk již více než století proměňuje krajinu kolem sebe. Velká vodní díla byla v době svého vzniku vnímána jako prostředky modernizace a pokroku, současně však přispívala k zániku řady jiných, kulturních i přírodních hodnot. Jejich historie není jen historií technického a hospodářského rozvoje, odráží rovněž proměny vztahu moderní společnosti k využívání přírodních zdrojů a k obývané krajině.
Výstava Obrazy vody odkrývá ambivalentní charakter technických zásahů do krajiny na příkladech dvou nejvýznamnějších jihočeských přehradních nádrží – Lipna (1951–1959) a Orlíku (1954–1961). „Příběh jejich výstavby a fungování vyprávíme prostřednictvím historických obrazových materiálů, které odrážejí perspektivu různých dobových aktérů. Zdánlivě úzké regionální téma propojujeme s obecnějšími a dodnes aktuálními otázkami vnímání, znázorňování a využívání vodního živlu v průběhu druhé poloviny 20. století,“ říká autorka námětu výstavy Eliška Švarná. K výstavě Obrazy vody ve Sloupové síni Městského úřadu v termínu od 3. do 30. září 2024 je k dispozici zajímavý obrazový katalog, který je možné si prohlédnout či zakoupit v infocentru.
Toulavá kamera ve Vodňanech
Toulavá kamera bude vysílána na ČT1 v neděli 1. září od 9.57 hod.
Později bude možno si pořad pustit na stránkách pořadu.
Smutná zpráva
V pátek 2. srpna 2024 odešel pan Mgr. Karel Petrán, emeritní ředitel Městského muzea a galerie v Blatné. Mnoho let spolupracoval s Městským muzeem a galerií Vodňany. Velkým kulturním počinem bylo společné uspořádání putovní výstavy obrazů Jana Trampoty a výstavy Vody Prácheňska z regionálních sbírek. Z jeho podnětu byla uspořádána letošní mezinárodní výstava Spolku sběratelů a grafiky a exlibris ve vodňanské galerii. Děkujeme za řadu cenných odborných rad, podporu a přátelství. Čest jeho památce!