Protivínský malíř se stěhuje do Vodňan - ale jen na výstavu
Prošli jsme spolu hodný kus našeho kraje. Nejdéle jsme však pobyli na Třeboňsku, kde Josef Milota, ač rodák a starousedlík protivínský, nechal srdce. Mezi romantickými rybníky a dramatickými rašeliništi, v Bohem milované a lidmi přetvářené krajině, začal totiž studovat malířskou akademii, dají-li se tak nazvat lekce udílené Františkem Líbalem, přímo v plenéru. O dobrou generaci staršího malíře často navštěvoval a při společném malování se snažil co nejvíc pochytit z jeho výtvarné dovednosti. Josef Milota sice už od dětství tíhnul ke kreslení, ale vzdělání ho přivedlo do lavic průmyslovky a dílen nástrojárny. Teprve když při vojákování v Táboře zašel na Líbalovu výstavu, zůstal jako okouzlen a zatoužil malovat jako uznávaný krajinář. V barevně tlumeném impresionismu, který se stal i jeho malířským stylem.
Od náhodného setkání uplynulo padesát let. Milota se nevzdal svého živobytí ve strojírenské továrně, ale ani malování, které považuje za víc než pouhou zálibu. Poskytlo mu nejednu krásnou chvíli, a když se zdálo, že se mu boří svět, nalézal v ateliéru opět rovnováhu a novou víru. Celou tu dobu zůstává věrný krajinomalbě a svému způsobu skicování. Předběžné barevné kresby tvoří zásadně v přírodě.
„Miluju tu bezprostřední náladu v plném denním světle, nenapodobitelnou atmosféru, která na mne dýchá a podmaňuje si mě," říká Josef Milota a jako důkaz uvádí zkušenost z loňska. Opět po letech se vydal na Bezdrev. Znovu jej „zlomila" scenérie loveného rybníka. Namaloval tam čtrnáct skic, několik dokonce z jednoho místa. Pokaždé bylo jiné světlo, jiná voda, i stromy se mu zdály být jiné, prostě pastva pro oči senzitivního výtvarníka. Teprve v klidu svého protivínského ateliéru tvoří obrazy. Nyní jich vybral kolem sta pro výstavu ve vodňanské galerii, která začne 26. dubna. Ze všech jeho olejomaleb je patrné, jak rád se nechává - od 11. dubna sedmdesátník - opájet jihočeskou přírodou a jak svou lásku ke krajině citlivě tlumočí se ctižádostí, která provází jeho talent. Přestože teď už není tak častým hostem v přírodě, v šuplících uchovává sta skic, které čekají, až na ně dojde řada, aby jako obrazy visely u lidí a zdobily jejich příbytky.
Jan Chmelík - Jihočeský Kurýr 23. 4. 2008