Marie Brožová - Obhajoba pastelky
Projekt Obhajoba pastelky jako výtvarného média výtvarnice Marie Brožové vznikl v roce 2004 , protože neustále narážela na předsudek, že jsou pastelky - její nejoblíbenější výtvarná technika - považovány za pouhou hračku pro děti, se kterou se nedá vytvořit kvalitní umělecké dílo.
Předsudky ovšem nepřevládají jen v uměleckých kruzích. Marie se dokonce od kamarádky, která vyučuje na základní škole, dozvěděla, že pastelky jsou na druhém stupni dětem zakazovány a místo nich musejí používat vodovky nebo tempery. Není tedy divu, že dnes není k vidění mnoho uměleckých děl vytvořených touto jednoduchou a praktickou technikou.
Na výstavách Marie Brožové návštěvníci nechtěli věřit, že k vytvoření svých obrazů použila obyčejné pastelky, se kterými kreslí každé dítě. Proto se rozhodla pro formu veřejného kreslení. Na veřejně přístupných místech vytváří před zraky kolemjdoucích pastelkami obrazy na největší formát papíru A0, umožňuje lidem, aby nahlédli do jejího ateliéru a ochotně odpovídá na všechny zvídavé dotazy.
Marie Brožová vychází svou tvorbou na půl cesty vstříc i lidem, kteří mají pocit, že umění nerozumí, a do galerie by dobrovolně nikdy nevkročili. Nadšené ohlasy lidí ji podle jejích vlastních slov dodávají energii k této náročné činnosti.
Marie Brožová
Narodila jsem se 11.5.1975 v Praze, kde jsem prožila radostné a dobrodružné dětství. Na starém omšelém Žižkově jsem se naučila hledat krásu v oprýskaných zdech domů nebo ve střípcích rozbitého zrcadla, které na chodníku odrážely nebe. Našla jsem tam vchod do krajiny snění a fantazie, kam si smím dodnes chodit pro nápady.
Ve třinácti letech jsem objevila barevné pastelky, které mi dodnes slouží jako nejlepší výrazový prostředek. Po maturitě na gymnáziu jsem začala studovat knižní grafiku na výtvarné škole Václava Hollara, kterou jsem opustila, protože jsem nenašla, co jsem hledala.
Trvalo mi dva roky, než jsem v sobě oživila radost z tvorby a vydala se na dráhu svobodného povolání. V té době jsem také začala mít první samostatné výstavy.
V roce 1998 jsme se s manželem odstěhovali do malé chaloupky na venkově obklopené hlubokými lesy. Je tam dost ticha na to, abych slyšela své vlastní myšlenky. Kromě volné tvorby se věnuji tématickým projektům, mezi které patří kompletní sada tarotových karet, kalendář, nebo kreslené pohlednice českých měst.
Žijeme se smečkou koček bez většiny vymožeností dnešní doby (jako je televize, tekoucí voda nebo lednička), ale v souladu s přírodou. V posledních letech zimu trávíme pokaždé v jiném městě, které nám přináší inspiraci (m.j. Český Krumlov, Tábor, Kutná Hora).
V roce 2003 jsme krátce bydleli v Českém Krumlově, kde jsem až do roku 2004 měla malou galerii svých vlastních obrazů v historickém domě na Zámeckých schodech. Její činnost ukončil v roce 2004 havarijní stav domu.
V roce 2004 jsem zahájila dlouhodobý projekt Obhajoba pastelky jako výtvarného média, v rámci kterého chci dokázat, že pastelky nejsou jen hračka pro děti, ale snesou srovnání s uznávanými výtvarnými technikami a dá se s nimi vytvořit kvalitní umělecké dílo. Hlavní součástí Obhahoby pastelky je veřejné kreslení obrazů na největší formát papíru A0 (1189 x 841mm). Obhajoba pastelky dosud proběhla v roce 2004 na Staroměstském náměstí, v Jindřišské věži a v pasáži Černá růže v Praze. Veřejné kreslení si získalo velký ohlas a popularitu. V roce 2005 Obhajoba pastelky putovala po českých městech a v roce 2006 poprvé míří i do zahraničí.
- text a obrázky převzaty z webů autorky www.pastelky.cz a www.mariemab.com