Cit i přesnost vkládá David Valenta do krásných modelů památek
VODŇANY - Patnáctiletý David Valenta se před pár týdny rozloučil se základní školou. Chodil na Bavorovskou. Po prázdninách nastoupí na stavební průmyslovku v Českých Budějovicích. Baví ho totiž rýsování a architektura. Možná by se mohlo zdát, že tyto dvě záliby spolu nesouvisí. Zdání ale klame. A David o tom něco ví. Bylo to právě na základní škole, kdy v sedmé třídě začal s kamarádem Ondřejem Sklářem sestavovat 3D modely hradů a zámků. Modelařina tohoto typu v sobě skrývá nejen architekturu, ale i naprostý cit pro přesnost.
Těsně před prázdninami se náhodou potkala ředitelka vodňanského muzea a galerie Jitka Velková s Davidovou maminkou v obchodě. Ředitelka Davida chválila, že je šikovný, protože měla možnost vidět ho i při práci při skládání origami v galerii. A maminka se mimochodem zmínila, že to bude asi tím, že David sestavuje modely historických památek. Slovo dalo slovo, a protože je ředitelka Velková ženou činu, domluvila se s mladým mužem, aby v galerii uspořádal pro letní sezónu výstavu svých modelů. Jeho práce jsou k vidění až do 18. září a rozhodně stojí za prozkoumání. Zejména detaily na papírových stavbách. Člověku až vrtá hlavou, jak tak titěrné součásti může vůbec slepit k sobě. S Davidem jsme si dali schůzku přímo v galerii. Vytáhli jsme ho sice s prázdninového relaxování, ale on toho využil a donesl na výstavu další modely. Doprovázela ho babička Marie Valentová a desetiletá sestra Barbora. David je totiž málomluvný, a tak babička ledacos řekla za něj. Třeba, že u ní v domě v přízemí má svůj sklad modelů a svou pracovnu.
Davide, jak se stalo, že jsi najednou v sedmé třídě přišel na chuť skládání modelů z papíru?
Byl to nápad Ondry Skláře. Začali jsme spolu, ale jeho to časem přestalo bavit a já u toho zůstal. Vždycky se těším, až dostanu další model. Musí se kupovat, takže babičky a rodiče mají jasno, co mi kupovat k narozeninám, svátku a k Vánocům.
Když tedy dostaneš krabici s modelem, co se děje dál?
Makety musím kompletně rozstříhat, naohýbat jednotlivé spoje a slepit. Občas se stává, že výrobce na modelech nenapíše, že se jednotlivé strany musí několikrát zkopírovat, a když na to nepřijdu, je problém. Je to práce na desítky hodin.
Jak dlouho trvá, než sestavíš takovou Červenou Lhotu, Hlubokou...?
Tak týden. Ale posledním mým počinem byl Pražský hrad a na tom jsem dělal od letošního ledna vlastně do zahájení výstavy. Nejhorší jsou pro mě okna ve střeše. To je opravdu nejtěžší. Zabrat mi dala i Trója kvůli složitému schodišti.
Vystavuješ modely nejznámějších hradů a zámků, ale nikde nevidím památky ze Strakonicka. Třeba zámek v Blatné, strakonický hrad, něco z Vodňanská.
Blatenský zámek, vypadá to, dostanu jako dárek od babičky. Jinak jsme ale my modeláři závislí na tom, co výrobci nabízejí. Strakonický hrad k dispozici není. Jeden model jsem si propočítal, narýsoval, vystříhal a sestavil sám, vilu Tugen-dhat. Teď se chystám skládat poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře.
Po prázdninách z tebe bude student stavební průmyslovky, myslíš, že budeš mít stále dost času na svůj koníček?
Doufám, že ano, rozhodně ho bude méně, protože studium asi nebude jednoduché. Nechci se ale své záliby vzdát, baví mě to.
Text a foto -kre-, středa 20. července 2016, Týdeník Strakonicko
David Valenta u svých papírových modelů, které jsou ozdobou vodňanské galerie. Kromě památek ale mladý muž sestavuje také menší modely, které vycházejí v časopise ABC. Různé kostelíky, auta a podobně. Babička Marie mimochodem zmínila, že v jednom vydání „ ábíčka " v 70. letech minulého století byl jako dárek sáček se semínkem. Dala jí ho kamarádka „Zasadila jsem ho a dnes mám na zahradě strom větší než náš dům, " směje se Marie Valentová.