Obrazy vody: Jihočeské přehrady a jejich otisk v krajině a společnosti
Po úspěšném uvedení exteriérové putovní výstavy o minulosti přehradních nádrží Lipno a Orlík, realizované v létě roku 2023, navazují historikové Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR její interiérovou verzí, kterou představí na dalších čtyřech místech Jihočeského kraje (Vodňany, Kaplice, Prachatice, Vimperk). Výstava představí formou dvanácti velkoformátových pláten výběr z dobových fotografií, plakátů, pohlednic a reprodukcí výtvarných děl z archivních fondů řady nejen jihočeských institucí. Návštěvníci se tak seznámí s příběhy Lipna a Orlíku nahlíženými pohledem dobové propagandy, techniky, památkové péče, literatury nebo výtvarného umění.
Výstavba přehrad je jedním z nejvýraznějších zásahů, jimiž člověk již více než století proměňuje krajinu kolem sebe. Velká vodní díla byla v době svého vzniku vnímána jako prostředky modernizace a pokroku, současně však přispívala k zániku řady jiných, kulturních i přírodních hodnot. Jejich historie není jen historií technického a hospodářského rozvoje, odráží rovněž proměny vztahu moderní společnosti k využívání přírodních zdrojů a k obývané krajině.
Výstava Obrazy vody odkrývá ambivalentní charakter technických zásahů do krajiny na příkladech dvou nejvýznamnějších jihočeských přehradních nádrží – Lipna (1951–1959) a Orlíku (1954–1961). „Příběh jejich výstavby a fungování vyprávíme prostřednictvím historických obrazových materiálů, které odrážejí perspektivu různých dobových aktérů. Zdánlivě úzké regionální téma propojujeme s obecnějšími a dodnes aktuálními otázkami vnímání, znázorňování a využívání vodního živlu v průběhu druhé poloviny 20. století,“ říká autorka námětu výstavy Eliška Švarná. K výstavě Obrazy vody ve Sloupové síni Městského úřadu v termínu od 3. do 30. září 2024 je k dispozici zajímavý obrazový katalog, který je možné si prohlédnout či zakoupit v infocentru.