Týdeník Strakonicko - Revoluční události obrazem i slovem
VODŇANY - Málokterá města mají tak dokonale zmapované události Sametové revoluce jako Vodňany. Fotograf Karel Burda zachytil všechna místa a lidi nejen v průběhu převratu, ale také po něm. Díky tomu, vznikla velmi rozsáhlá výstava, která podle ředitelky muzea Jitky Velkové nemá v našem regionu obdoby.
Největší výstava sametové revoluce v regionu
Výstava obsahuje víc jak 150 fotografií z osmdesátých a devadesátých let a originální dokumenty jako noviny, letáky a výzvy ke stávce. Ve třech velkých výstavních místnostech muzea, jsou fotografie a dokumenty včetně tehdejšího tisku, plakátů nebo pionýrského kroje, které mapují atmosféru před listopadem 1989, průběh revolučních dnů i události porevoluční. Je zde popsána a vystihnuta atmosféra, hlavní aktéři i lidé v ulicích. Nechybí ani výpovědi pamětníků a fotografie lidí z nově se rodícího Občanského fóra. Je vidět, jak se události oproti Praze o několik dnů pozdily díky tomu, že venkov byl tehdy od hlavního města odstřižen. „Tak rozsáhlá výstava mohla vzniknout především proto, že Karel Burda od roku sedmdesát pravidelně a velmi disciplinovaně fotí všechny události ve svém rodném městě. S fotoaparátem se účastnil třech největších demonstrací, které ve městě proběhly," říká ředitelka muzea Velková.
Informace ze škol a divadelních ochotníků
„Oficiální média dávkovala zprávy velmi opatrně a s rozpaky, co si mohou či nemohou dovolit pustit. Média byla stále pod dohledem Komunistické strany, takže co si budeme povídat, k nám se to dostávalo zkreslené a se zpožděním,“ vysvětluje Karel Burda.
Nebyl internet se sociálními sítěmi ani mobilní telefony. „Praha byla uzavřená policií, která kontrolovala auta a kdo si tehdy mohl dovolit sednout do auta a jet do Prahy? První informace přivezli učitelé, kteří jeli do Prahy na divadlo Semafor a byli tedy prvními účastníky stávky divadel přímo v hlavním městě. Někteří lidé se účastnili velké demonstrace v Českých Budějovicích a 22. listopadu k nám přijeli vysokoškoláci z Prahy a někteří amatérští divadelníci, protože věděli, že tu najdou lidi, se kterými o tom budou moci hovořit. Další informace jsme dostali 24. listopadu, 25. a 26. se tu uspořádaly hned stávky a směřovalo se k té celonárodní, generální stávce 27. listopadu. Všechno jsem dokumentoval a archivoval," popsali Karel Burda a Jitka Velková. Lidé se domlouvali a scházeli v restauraci Pod Věží.
Není tedy divu, že do Vodňan se informace dostávaly skrze divadelníky a školy. „Jednou z nejvýraznějších postav tehdejších událostí byl vysokoškolský pedagog, dramatik, režisér zdejšího ochotnického souboru Šupina František Zborník. Velice výraznou osobností byla ředitelka lidové školy umění Věra Říhová, která dala ten první velký impuls k veřejnému vystoupení, dala k dispozici školu i cyklostyl ve škole. Další osobností byl její kolega Martin Pixa. Tehdejší učitel výtvarné výchovy a zároveň zaměstnanec muzea Jiří Vinklát, který byl tvůrcem všech transparentů na první demonstraci. K výstavě vznikla kniha Sametové Vodňany. Dokumentuje události sametové revoluce i událostí následné s fotografiemi Karla Burdy.
Výstava bude otevřena do neděle 17. listopadu a v restauraci Pod Věží bude vzpomínkový pořad s rockovým koncertem.
Pavla Maradová, Týdeník Strakonicko 46/2019, s. 11.