Křest knihy by měl doprovodit dobový vojenský tábor
Chci připomenout, že i Strakonicko má důstojné zastoupení v historii západní armády, říká o připravované knize amatérský historik Dušan Vávra
Čestice - Jemu čtyřicet let, vyučil se v ČZ, kde také pracuje v divizi Auto. Žije v Čestících, je ženatý a má dvě děti. Tolik osobní vizitka Dušana Vávry. Co k němu ale neodmyslitelně patří, to je hluboký zájem o vojenskou historii. Nyní dokonce připravuje publikaci, která má zmapovat vojáky ze Strakonicka, kteří během druhé světové války bojovali na západní frontě.
Jak u vás vznikl zájem o vojenskou historii a jakého období se týká?
Odmalička mám rád historii. Přes archeologii a zájem o hrady jsem se dostával čím dál blíže k vojenské historii jako takové. V současné době se zabývám vojenskými událostmi a hlavně osobami, které bojovaly na západní frontě během druhé světové války a mají cokoliv společného se Strakonicemi.
Uskutečnil jste řadu besed a přednášek. Pamatujete si tu první a kde jste například byl naposledy?
Úplně první byla na zámku v Čestících v říjnu 1999 za účasti Rudolf a Haeringa ml. Bohužel již nežije. Ta poslední byla v loňském roce, a ta nejbližší bude v březnu ve Vodňanech. Když mne někdo osloví, nevidím žádnou překážku ji uskutečnit.
Ve vašich pořadech se objevovali i pamětníci válečných bojů. Kterého setkání si vážíte nejvíce?
Z válečných veteránů jsem měl na přednášce Milana Malého, příslušníka 312. perutě, který bojoval na Středním východě a poté se přeškolil na pilota letounu spitfire. Je jedním z nejmladších letců. Nyní jeden z posledních.
Jste členem České obce legionářské. Jak jste se tam dostal?
Členem obce jsem se stal v loňském roce. Byl jsem pozván na výroční schůzi, seznámil jsem se s jejím předsedou na Strakonicku Zdeňkem Hruškou i dalšími členy a odtud byl jen krůček ke vstupu, (pozn. red.: Česká obec legionářská v současné době nemá členy jen z řad legionářů a jejich rodinných příslušníků, přijímá i sympatizanty.)
Připravujete prý nějakou publikaci. Čeho se bude týkat?
Další můj knižní projekt je jmenovitý seznam, který se týká občanů okresu Strakonice, co bojovali na západní frontě během války. Ale jen u pozemních jednotek. Takže lidé od obrněné brigády, parašutisté, vojáci divize ve Francii 1940, lidé z vládního vojska, ale i civilisté, popravení za chtěný vstup do armády... Projekt běží 6 let, samotný křest připravuji již rok a bude 8. září letošního roku v kapitulní síni strakonického hradu. Tedy ta slavnostní část. Poté bude připravena druhá část v podobě dobového tábora s ukázkou výstroje a výzbroje, dobová automobilová technika a letadla. Rád bych křest udělal, ve spolupráci s vojenskými kluby Čeští lvi z Českých Budějovic, 10. (mezispojenecké) komando z Chebu a Tommy and Yankee z Plzně, co nejvíce zajímavý pro budoucí čtenáře a připomenul tak, že i Strakonicko má po této stránce důstojné zastoupení v historii západní armády.
Když nejste v práci a nezabýváte se vojenskou historií, zbude ještě čas na něco jiného?
Moje slabina jsou staré válečné fotografie a hromady knih. Cestování po vlastech českých za hrady a zámky, přírodniny. Propadl jsem kolu, dále je to divadlo, kino, hudba... Mám přátele, kteří si mne váží a kterých si vážím já. Některé koníčky sdílím s rodinou, jiné jsou pro mne srdeční záležitostí.
Jana Štroblová - Strakonický deník č. 39, 15. 2. 2012, str. 3